Co to jest kinesiotaping

Co to jest kinesiotaping

Kinesiotaping to metoda fizjoterapeutyczna, polegająca na oklejaniu specjalnymi taśmami bolących mięśni i stawów, w celu zwiększenia ich siły i zakresu ruchu. Taśmy skutecznie uśmierzają między innymi bóle pourazowe i reumatyczne, pomagają w walce ze skurczami, a także skutecznie zapobiegają kontuzjom. Na czym dokładnie polega kinesiotaping i dlaczego staje się coraz bardziej popularny?

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping to inaczej plastrowanie dynamiczne, metoda ta wspiera naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Specyfika plastrowania polega na przyklejeniu w odpowiednie miejsce na ciele taśmy właściwie dobranej przez fizjoterapeutę. Nierozciągliwa lub elastyczna taśma powoduje delikatne naciąganie skóry, w wyniku czego tworzy się przestrzeń między skórą właściwą a błoną, która osłania mięśnie. Dzięki temu poprawia się krążenie, a stany zapalne ulegają złagodzeniu. Plastrowanie przyczynia się do znacznej redukcji, a nawet całkowitego wyeliminowania bólu, dzięki skutecznemu oddziaływaniu na receptory bólu.

Cały proces leczenia, opierający się o kinesiotaping, od momentu przyklejenia taśmy przebiega samoczynnie, bo konieczności jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony. Dla uzyskania optymalnych efektów terapię można wesprzeć między innymi rehabilitacją ruchową lub terapią manualną.

k-active-tape-tasmy-do-kinesiotapingu-5m

Kiedy plastrowanie przyniesie Ci ulgę w bólu?

Kinesiotaping znajduje szerokie zastosowanie zarówno w rehabilitacji, ortopedii oraz w medycynie sportowej. Wykazuje skuteczne działanie w zakresie:

 • łagodzenia bólu, między innymi pourazowego, reumatycznego, po przebytych operacjach, a także bólu kręgosłupa, czy bólach dokuczających podczas ciąży,
 • leczenia kontuzji stawów i mięśni, a także zapobiegania ich powstawaniu,
 • zapobiegania skurczom,
 • problemów z krążeniem,
 • regeneracji napiętych i nadwyrężonych mięśni,
 • zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych i ginekologicznych.

Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem terapii taśmami poinformować lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach. Metoda to jest niewskazana między innymi w przypadku osób zmagających się ze stanami zapalnymi skóry, cukrzycą, czy posiadających rany otwarte.

Zalety leczenia taśmami

Plastrowanie dynamiczne działa na organizm wyłącznie pozytywnie, nie powoduje żadnych skutków ubocznych i dzięki temu staje się coraz bardziej popularna. Metoda ta zyskuje wciąż to nowych zwolenników między innymi z uwagi na fakt, że:

 • jest nieskomplikowana - działa samoczynnie, przez całą dobę,
 • jest bezpieczna - zarówno dla zdrowia jak i dla skóry, nie wywołuje podrażnień,
 • nie powoduje dyskomfortu - taśmy są niemal nieodczuwalne na ciele, nie stanowią też problemu podczas kąpieli, nie odklejają się,
 • przynosi efekty utrzymujące się przed długi czas po usunięciu taśmy,
 • zastępuje inne formy rehabilitacji, kiedy występują przeciwwskazania do ich zastosowania,
 • jej koszty są niskie i niższe w porównaniu z tradycyjną terapią,
 • można ją stosować u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Kinesiotaping wykazuje dobroczynny wpływ na organizm i pozwala uniknąć stosowania środków chemicznych, kiedy nie jest to konieczne. Skuteczność metody została potwierdzona badaniami, a także doświadczeniami osób, które zdecydowały się zaufać taśmom. Jeśli zmagasz się z bólem, zaburzającym komfort codziennego funkcjonowania, taśmowanie może przynieść ulgę także Tobie.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź