Co warto wiedzieć przed zakupem poduszki ortopedycznej?

Co warto wiedzieć przed zakupem poduszki ortopedycznej?

Jak wygląda poduszka ortopedyczna? Jakie korzyści przynosi stosowanie wyprofilowanej poduszki? W jaki sposób dobrać i gdzie kupić dobrą poduszkę anatomiczną? Po odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania zapraszamy do poniższego artykułu.

Siedzący tryb życia, jazda samochodem czy wielogodzinna praca przy komputerze powodują, że mięśnie kręgosłupa, karku i obręczy barkowej znajdują się w stanie silnego napięcia. Długotrwałe napięcie tych mięśni i brak aktywności fizycznej wywołują bóle szyi, karku, głowy i drętwienia rąk. Często brakuje nam czasu, by właściwie zadbać o stan i kondycję organizmu. Wynikiem utrzymywania stałego przeciążenia mięśni i nadmiernego napięcia są wady postawy, dyskopatie oraz kłopoty ze snem. Warto wiedzieć, że w dość prosty sposób możemy zadbać o nasz kręgosłup, nawet w trakcie snu. W tej sytuacji ulgę naszym napiętym, sztywnym i rozleniwionym mięśniom może przynieść wyprofilowana poduszka ortopedyczna.

Jak wygląda poduszka ortopedyczna? Czym różni się od tradycyjnej poduszki do spania?

Poduszka ortopedyczna, często nazywana jest również poduszką wyprofilowaną, korekcyjną, rehabilitacyjną, anatomiczną, ergonomiczną czy zdrowotną. Posiada ona specjalnie wyprofilowane podparcie pod odcinek szyjny kręgosłupa, które ma za zadanie wypełnić przestrzeń pomiędzy ciałem (karkiem, barkiem, głową), a powierzchnią łóżka. Zadaniem wyprofilowanego wałka w poduszce zdrowotnej jest odciążenie mięśni przykręgosłupowych i umożliwienie ich regeneracji podczas snu. Śpiąc na tradycyjnej, płaskiej poduszce, nasze mięśnie szyi nie są podtrzymywane w anatomicznej pozycji, a więc nie odpoczywają, tylko są skazane na ciągłe napięcia. Dbanie o stan kręgosłupa jest bardzo ważne, ponieważ dolegliwości bólowe w jednym odcinku kręgosłupa mogą przyczynić się do powstania problemów w innych jego częściach.

Kto powinien stosować poduszkę ortopedyczną?

Tak naprawdę, to wszyscy powinniśmy spać na poduszkach ergonomicznych, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Osoby zdrowe mogą stosować poduszkę anatomiczną jako profilaktykę, aby w porę zapobiec kumulowaniu nadmiernego napięcia. Natomiast obowiązkowo poduszkę wyprofilowaną powinny stosować osoby, które odczuwają ból i sztywność kręgosłupa szyjnego, drętwienia i mrowienia rąk, w dyskopatii oraz przy migrenowych lub napięciowych bólach głowy.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem poduszki ortopedycznej?

Na rynku istnieje wiele rodzajów poduszek anatomicznych, różnią się one rozmiarem (wysokością) oraz wypełnieniem (materiałem, z którego są wykonane). Poduszki ergonomiczne mają różne wysokości, ponieważ ludzie mają różną budowę anatomiczną. Osoba drobnej budowy, niska, będzie potrzebowała innego rozmiaru poduszki niż osoba wysoka czy o atletycznej budowie sylwetki. Dla ułatwienia zakupu, producenci stworzyli tabele z rozmiarami poduszek. Za najbardziej sprawdzone kryterium doboru poduszki ortopedycznej uważa się dobranie poduszki do szerokości barków. Niektórzy producenci oferują poduszki o regulowanej wysokości. Posiadają one wkładkę, którą można włożyć lub wyjąć z poszewki, dzięki czemu dostosujemy poduszkę do swoich potrzeb i indywidualnych odczuć.

Poduszki ortopedyczne są wykonane z pianki poliuretanowej lub termoplastycznej. Obie pianki są wysokiej jakości i zapewniają komfortowy sen. Pianka poliuretanowa jest głównie dedykowana dla osób kupujących poduszkę profilaktycznie, które nie odczuwają jeszcze dolegliwości bólowych. Pianka ta sprawdzi się u osób, które potrzebują dobrej wentylacji, cierpiących na nadmierną potliwość. Pianka termoplastyczna (memory) reaguje na temperaturę ciała. Dzięki możliwościom odkształcania, dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając podparcie głowy i równomiernie rozkładając siły nacisku na poduszkę. Polecana jest dla osób odczuwających dolegliwości bólowe w okolicy karku i barków.

Jak kupić idealną poduszkę ortopedyczną?

Cena nie jest najważniejsza, nie zawsze najdroższa poduszka będzie najlepsza dla każdego. Najważniejsze jest indywidualne odczucie, gdy leży się na poduszce. Wypróbuj zanim  kupisz! Poproś sprzedawcę o możliwość położenia się na kilku poduszkach, w celu przetestowania, który model zapewni Ci największy komfort podczas leżenia. Jeżeli taki test jest niemożliwy, to stań przy ścianie i wsuń poduszkę między głowę a ścianę. Dociśnij poduszkę głową i niech sprzedawca oceni, czy odcinek szyjny kręgosłupa i głowa są prawidłowo ustawione.

Gdzie kupić poduszkę ortopedyczną?

Poduszkę ortopedyczną należy zakupić w specjalistycznym sklepie medycznym, gdzie wykwalifikowany personel pomoże w doborze odpowiedniej poduszki oraz wskaże producentów godnych zaufania. Wybierajmy producentów specjalizujących się w produkcji sprzętu rehabilitacyjnego. To da nam pewność, że mamy do czynienia z wyrobem medycznym, który posiada odpowiednie atesty. Poduszki ze sklepów meblowych czy marketów, często nie mają nic wspólnego z poduszką ortopedyczną, nie posiadają właściwości zdrowotnych, mogą okazać się nieskuteczne, ponieważ nie są projektowane przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Profesjonalna poduszka ortopedyczna powinna kosztować od stu do kilkuset złotych i spełniać szereg wymagań, przewidzianych przez ustawodawcę dla wyrobów medycznych. Największym zaufaniem możemy obdarzyć firmy, które oferują długi okres gwarancji, ponieważ mamy pewność, że producent jest pewien jakości swoich wyrobów.

Spanie na poduszkach ortopedycznych stało się już powszechne na całym świecie i jest elementem zdrowego stylu życia. Sen trwa około 8 godzin na dobę, więc śpijmy zdrowo i komfortowo. Trzeba jednak pamiętać, że poduszka ortopedyczna pomaga w zwalczaniu bólu i efektywniejszym odpoczynku kręgosłupa, ale bez diagnozy i regularnej rehabilitacji może przynieść jedynie częściową ulgę w dolegliwościach.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź