Dlaczego mam łokieć tenisisty, a nie gram w tenisa?

Dlaczego mam łokieć tenisisty, a nie gram w tenisa?

Łokieć tenisisty, inaczej entezopatia, to choroba, która objawem jest ból w łokciu, a dokładnie w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Chcąc fachowo wyjaśnić, co to jest łokieć tenisisty, można powiedzieć, że jest to przypadłość zwana stanem chorobowym przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Choroba ta nie pojawia się wskutek urazu, a nazbyt często wykonywanych ruchów prostowania i zginania nadgarstka. Choć mogłoby się wydawać, że to przypadłość miłośników tenisa, to w praktyce dotyka ona głównie pracowników fizycznych i biurowych, a dopiero na końcu tenisistów. Skąd się bierze łokieć tenisisty i jak wygląda leczenie? Dlaczego schorzenie dotyczy nie tylko sportowców i w jaki sposób zniwelować powodowane przez łokieć tenisisty objawy?

Kiedy i dlaczego pojawia się łokieć tenisisty?

Choroba ta powstaje w wyniku zmian degeneracyjnych - nie jest to, jak jeszcze do niedawna przypuszczano, zapalenie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty rozwija się wskutek przeciążeń i mikrourazów, kiedy to uszkodzeniu ulegają struktury włókien kolagenowych ścięgien, a okolica przyczepu - enteza - staje się niedostatecznie ukrwiona. Co więcej, wydzielane są białka, które podrażniają tkanki, tym samym powodując ból w łokciu. Do jego powstania przyczynia się także tworzenie się patologicznych nerwów i naczyń krwionośnych. Wspomniane na początku przeciążenia i mikrourazy, powstają w wyniku zbyt częstego prostowania i zginania oraz wykonywania innych, powtarzających się ruchów nadgarstka.

Jakie łokieć tenisisty powoduje objawy?

Łokieć tenisisty to schorzenie niosące objawy w postaci bólu. Jest on wyczuwalny z boku stawu łokciowego i może promieniować wzdłuż całego chorego mięśnia, aż do nadgarstka i palców. Cierpiąc na łokieć tenisisty, objawy bólowe o zwiększonym stopniu nasilenia najczęściej odczuwa się podczas:

 • prostowania łokcia,
 • prostowania palców,
 • odwracania przedramienia,
 • grzbietowego zginania nadgarstka.

Ból w łokciu może doskwierać zarówno podczas intensywnej pracy ramienia, podnoszenia, ściskania czy chwytania, jak i podczas spoczynku. Może on stanowić utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.

Choroba nie tylko tenisistów

Łokieć tenisisty to przypadłość, która powstaje w wyniku silnego obciążenia ręki - a zatem nie tylko u tenisistów. Narażone na tego typu ból stawu łokciowego są także osoby:

 • nieumiejętnie uprawiające sporty takie jak badminton, squash, ping-pong,
 • spędzające wiele godzin przed komputerem - na przykład informatycy, sekretarki, pracownicy biurowi,
 • dźwigające ciężary jedną ręką - między innymi pracownicy budowlani,
 • często posługujące się śrubokrętem - na przykład mechanicy, elektrycy,
 • grające na instrumentach - między innymi na skrzypcach.

Łokieć tenisisty - jak leczyć dolegliwość?

orteza łokcia

Łokieć tenisisty to schorzenie, którego leczenie można podzielić na zachowawcze i operacyjne. Jednak operację traktuje się jako ostateczną metodę, stosowaną, kiedy leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów.  
W przypadku łokcia tenisisty leczenie zachowawcze to między innymi:

 • odpoczynek i regeneracja - ograniczenie aktywności kończyn górnych i długotrwałej przeprostowanej pozycji nadgarstków
 • stabilizacja nadwyrężonych struktur łokcia - umożliwia to orteza na łokieć tenisisty,
 • zmniejszenie napięcia chorego mięśnia za pomocą opaski na łokieć,
 • krótkotrwałe uśmierzanie bólu w łokciu za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub kortykosteroidów,
 • iniekcje osocza bogatopłytkowego.

Choć łokieć tenisisty to schorzenie dość uciążliwe, leczenie zachowawcze pozwala zwalczyć objawy w postaci bólu w łokciu u większości pacjentów.

Łokieć tenisisty - leczenie a rehabilitacja

Cierpiąc na łokieć tenisisty, tuż obok leczenia, zaleca się rehabilitację, opierającą się między innymi o ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia siłowe z małym lub średnim obciążeniem, masaże, terapię ultradźwiękami czy falą uderzeniową. Tego typu aktywność ma na celu:

 • wzmocnić mięśnie,
 • zwiększyć funkcjonalność kończyny górnej
 • złagodzić towarzyszące łokciowi tenisisty objawy bólowe,

Dlaczego warto zaopatrzyć się w opaski lub ortezy wspierające staw łokciowy?

Zarówno wtedy, kiedy łokieć tenisisty powoduje objawy w postaci bólu, podczas leczenia, jak i po jego ukończeniu, dobrym rozwiązaniem są ortezy lub opaski. Orteza na łokieć tenisisty niweluje ból w łokciu i sprzyja regeneracji włókien ścięgien, z kolei opaska na łokieć tenisisty przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni oraz stanowi rozwiązanie profilaktyczne w lekkich dolegliwościach.

Stosowanie ortezy lub opaski, w połączeniu z rehabilitacją i leczeniem zachowawczym stanowi skuteczny sposób na to, jak wyleczyć łokieć tenisisty. Po zakończeniu rekonwalescencji warto zadbać, aby nie przeciążać stawu, a kiedy znów poczujemy ból łokcia przy prostowaniu lub innej czynności, reagować natychmiast.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź