Dobór i poruszanie się o kulach ortopedycznych

Dobór i poruszanie się o kulach ortopedycznych

Jak prawidłowo dobrać i jak poruszać się o kulach ortopedycznych?

Jakie są rodzaje kul ortopedycznych? Gdzie można kupić kule inwalidzkie? Kto pomoże mi w wyborze odpowiednich kul? Używać jedną czy dwie kule do chodzenia? Jak poruszać się o kulach ortopedycznych po terenie płaskim, a jak po schodach? Po odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące kul ortopedycznych zapraszamy do poniższego artykułu.

Zadaniem kul ortopedycznych jest odciążenie chorej (kontuzjowanej lub operowanej) kończyny dolnej, zapewniając poprawę równowagi i stabilizacji. Najczęstsze wskazania do poruszania się z pomocą kul inwalidzkich obejmują: skręcenia i złamania kończyn dolnych, operacje stawów biodrowych, kolanowych i skokowych, choroby zwyrodnieniowe, choroby reumatyczne, amputacje kończyn dolnych oraz podeszły wiek.

Dlaczego prawidłowy dobór zaopatrzenia oraz technika poruszania się o kulach ortopedycznych są tak ważne? Indywidualne dopasowanie kul inwalidzkich i technika wpływają na zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz zminimalizowanie negatywnych obciążeń, które mają miejsce w sytuacji, kiedy pacjent dopasowuje się do zaopatrzenia, a nie zaopatrzenie do pacjenta.

kule ortopedyczne

Jakie są rodzaje kul ortopedycznych?

Kule ortopedyczne możemy podzielić na łokciowe i pachowe.

Kule pachowe rzadko są zalecane ze względu na możliwość uciśnięcia tętnicy pachowej. Z tego powodu u osób z miażdżycą są wręcz przeciwwskazane. Zazwyczaj zalecane są osobom z dysfunkcjami kończyn górnych, bo nie muszą w dużym stopniu angażować dłoni i nadgarstków.

Kule łokciowe są częściej zalecane i lepiej tolerowane przez pacjentów. Zazwyczaj stosuje się je po wypadkach i po zabiegach operacyjnych, u dorosłych, jak i u dzieci. Stosowanie tego rodzaju kul bardziej angażuje kończyny górne, pozwala na właściwe odciążenie kończyny dolnej i zachowanie dobrego wzorca chodu.

W kulach łokciowych możemy wyodrębnić dwa rodzaje obejmy przedramienia, zamknięte (bardziej zabudowane) oraz otwarte. Obejmy zamknięte częściej polecane są osobom starszym, ponieważ takie kule trzymają się przedramienia, nawet wtedy, gdy pacjent wykonuje różne czynności dnia codziennego, przygotowuje posiłki, robi zakupy. Taka kula do chodzenia nie upadnie, więc osoba starsza nie będzie musiała się schylać, żeby podnieść ją z ziemi. Minusem jest używanie tych kul inwalidzkich zimą, kiedy nosi się grube kurtki, wtedy pacjenci często mają problem z włożeniem ręki w zamkniętą obejmę. Obejmy otwarte wygodniejsze są dla osób młodszych i bardziej sprawnych, ponieważ kule rzadziej im upadają, a nawet jeśli im się to przydarzy, to osoby takie są w stanie same je podnieść. Taką kulę łatwiej jest odstawić i szybciej można ją chwycić poruszając się w domu i poza nim.

W kulach łokciowych możemy również wyodrębnić uchwyt (rękojeść) miękki (wyściełany, gumowy) lub twardy (plastikowy) oraz prosty lub wyprofilowany (anatomiczny). W przypadku długotrwałego lub stałego poruszania się o kulach, zaleca się wybór uchwytów bardziej komfortowych, czyli wyprofilowanych i miękkich, które lepiej dopasowują się do dłoni. Natomiast w przypadku krótkiego okresu użytkowania kul ortopedycznych, wystarczy prostsza wersja z uchwytem plastikowym i nie wyprofilowanym.

Jak prawidłowo dobrać kule ortopedyczne?

Po kule ortopedyczne należy udać się do specjalistycznego sklepu medycznego, gdzie wykwalifikowany fizjoterapeta pomoże w wyborze odpowiedniego zaopatrzenia. Fizjoterapeuta przede wszystkim ustawi wysokość kuli do wzrostu pacjenta. Jest to bardzo ważne ze względu na komfort poruszania się o kulach ortopedycznych. Źle dopasowane kule do chodzenia, nie odciążą we właściwym stopniu chorej kończyny, będą zaburzać prawidłowy wzorzec chodu i powodować szybkie męczenie się pacjenta podczas ich używania.

Kule ortopedyczne dopasowuje się do pacjenta w pozycji stojącej. W przypadku kul łokciowych, uchwyt (rękojeść) powinien znajdować się na wysokości krętarza większego kości udowej. Dla osób mniej obeznanych w anatomii, krętarz większy to najbardziej wystająca kość na bocznej stronie uda, na wysokości pośladków. Kula powinna być ustawiona lekko do boku, w odległości 10cm od stopy, a stawy łokciowe pacjenta w delikatnym zgięciu. Długość kul pachowych dobieramy dopiero po włożeniu ich pod pachy. Regulujemy je do wysokości powodującej lekkie uniesienie barku.

Jak rozpoznać, że kule ortopedyczne są ustawione za nisko lub za wysoko? Jeżeli pacjent mocno pochyla się do kul, wręcz garbi, to znaczy, że kule są za krótkie. Natomiast w przypadku, gdy stawy łokciowe są mocno zgięte, a barki nienaturalnie uniesione do góry, oznacza to, że kule są za wysokie.

raki do kul

Jak poruszać się o kulach inwalidzkich?

W pierwszych dniach po unieruchomieniu kontuzjowanej kończyny dolnej, zadaniem pacjenta jest nauka prawidłowego poruszania się za pomocą kul ortopedycznych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe i nie przychodzi pacjentom intuicyjnie. Chód o kulach inwalidzkich powinien być jak najbardziej zbliżony do prawidłowego wzorca chodu, czyli powinien zachować podstawowe składowe chodu, takie jak kontakt pięty z podłożem, przetoczenie stopy oraz oderwanie palucha od podłoża.

Wyróżniamy kilka technik chodu o dwóch kulach:

chód czterotaktowy - wraz z krokiem w przód jednej nogi, dołączany jest ruch kuli do przodu po stronie przeciwnej kończyny

chód trzytaktowy - w pierwszej kolejności pacjent przesuwa obie kule do przodu, następnie dostawia chorą nogę, a na końcu zdrową kończynę dolną

chód dwutaktowy (kangurowy) - pacjent przesuwa obie kule do przodu, po czym jednocześnie dostawia obie kończyny dolne

Zgodnie z obowiązującymi standardami rehabilitacyjnymi, należy stosować dwie kule ortopedyczne do chodzenia, ponieważ pomaga to w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz zapobiega dodatkowemu przeciążeniu kręgosłupa. Jeśli pacjent decyduje się na używanie tylko jednej kuli ortopedycznej, musi pamiętać o podstawowej zasadzie poruszania się. Podczas chodzenia o jednej kuli ortopedycznej, zalecane jest trzymanie kuli po stronie zdrowej kończyny dolnej. Pacjent porusza się przesuwając w przód jednocześnie chorą nogę i kulę, a następnie dostawia zdrową nogę. Gdyby kula była po stronie chorej nogi, cały ciężar ciała obciążał by kontuzjowaną kończynę dolną.

W jaki sposób poruszać się o kulach po schodach?

Przemieszczanie się po schodach, tak jak chodzenie po terenie płaskim, powinno być możliwie jak najbardziej naturalne.

Wchodzenie po schodach: pierwszy krok w górę wykonuje zdrowa noga, następnie pacjent jednocześnie dostawia chorą nogę z kulami ortopedycznymi.

Schodzenie ze schodów: pierwszy krok w dół wykonuje chora kończyna dolna wraz z kulami, a następnie pacjent dostawia zdrową nogę.

W celu zapamiętania, która noga powinna ruszyć pierwsza podczas wchodzenia po schodach, a która podczas schodzenia, stosuje się nieformalną zasadę “zdrowa noga do nieba, chora do piekła”.

Jak zachować się podczas upadku?

W przypadku poruszania się o kulach inwalidzkich, ważnym elementem upadania jest odrzucenie kul na bezpieczną odległość. Jeżeli pacjent podczas upadku będzie nadal trzymał kule w rękach, może dojść do urazu kończyn górnych, tj. zwichnięcie stawu barkowego lub łokciowego.

Jak bezpiecznie podnieść się po upadku? Przysunąć się jak najbliżej kul ortopedycznych, z pozycji leżącej przejść do klęku podpartego, chwycić kule, przejść do pozycji klęku prostego z oparciem się na kulach, następny etap to klęk jednonóż i przejście do stania.

Osobom niezdecydowanym na kupno kul ortopedycznych polecamy zapoznać się z naszą ofertą wypożyczalni sprzętu medycznego która oferuje wynajęcie kul rehabilitacyjnych

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź