Jak dobrać ortezy stawu skokowego

Jak dobrać ortezy stawu skokowego

Jak dobrać ortezy stawu skokowego

Co to jest orteza? Jaką ortezę wybrać? Kto pomoże dopasować ortezy stawu skokowego? Czy stabilizator stawu skokowego jest refundowany? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do poniższego artykułu.

Aktywny tryb życia, bieganie czy intensywny trening mają wiele korzystnych skutków dla zdrowia, choć mogą być również sporym obciążeniem dla organizmu. Staw skokowy, to jeden ze stawów, które najczęściej ulegają przeciążeniom, urazom, kontuzjom i złamaniom. Do urazu stawu skokowego może nawet dojść, gdy idziemy nierównym chodnikiem. Kiedyś skręcenie, zwichnięcie czy złamanie stawu skokowego związane było z całkowitym zakazem poruszania się i długą rekonwalescencją. Obecnie, dzięki nowoczesnym ortezom stawu skokowego, można szybko wrócić do zdrowia i swobodnie się poruszać.

Co to jest orteza?

Orteza jest rodzajem usztywniacza, stabilizatora, jest to zewnętrzna konstrukcja, która ma za zadanie zabezpieczyć dany odcinek ciała. Podobnie jak gips utrzymuje staw w jednej, stałej pozycji, ale jest znacznie lżejsza od gipsu oraz ułatwia poruszanie się pacjenta. Zadaniem ortezy jest stabilizacja stawu i mięśni, odciążenie oraz zapobieganie dalszym urazom. Ortezy i stabilizatory są dostępne w sklepach medycznych.

orteza stawu skokowego

Jak dobrać ortezę stawu skokowego?

Dobrze dopasowana orteza stawu skokowego przyspiesza leczenie i rehabilitację po przebytym urazie. Aby orteza na stopy dobrze spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana i musi mieć odpowiedni rozmiar do danego pacjenta. Ortezę stawu skokowego powinien zalecić lekarz, specjalista z zakresu ortopedii lub chirurgii, po zbadaniu pacjenta i po zapoznaniu się z wynikiem zdjęcia rtg i usg stawu skokowego. W doborze odpowiedniej ortezy pomoże wykwalifikowany pracownik sklepu medycznego, najczęściej będzie to fizjoterapeuta. Przed doborem stabilizatora stawu skokowego fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad z pacjentem, zapyta o rodzaj schorzenia, stopień jego zaawansowania, jaki cel ma spełnić orteza i jak długo ma być noszona. Następnie fizjoterapeuta zmierzy potrzebne mu parametry do doboru ortezy. W zależności od typu ortezy potrzebny jest pomiar obwodu kostki lub obwodu nad kostką, obwód podudzia albo długość stopy. Warto przymierzyć kilka ortez, różnych producentów, aby mieć porównanie, która z nich jest najbardziej komfortowa i która najlepiej spełnia swoje zadanie. Na dopasowanie odpowiedniej ortezy stawu skokowego trzeba poświęcić trochę czasu, nie można się spieszyć. Jeżeli dobrany zostanie nieodpowiedni rodzaj czy rozmiar ortezy, to stosowanie jej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Czym grozi źle dopasowana orteza?

Nieodpowiednie dopasowanie orteza na stopy może przyczynić się do pogorszenia stanu pacjenta. Zbyt ciasna orteza może spowodować otarcia naskórka, obrzęki kończyny, zapalenie żył z zakrzepicą lub niedokrwienie. Natomiast zbyt luźna orteza nie spełni swojej funkcji, ponieważ nie ustabilizuje stawu.

Czy orteza stawu skokowego jest refundowana?

Tak, jeżeli są określone wskazania medyczne do stosowania ortezy stawu skokowego, to lekarz specjalista wypisuje pacjentowi wniosek na ortezę, tzw. zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Taki wniosek pacjent musi złożyć we właściwym dla miejsca zameldowania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

kod J.036 Orteza stabilizująca staw skokowy

    • limit cenowy przyznawany przez NFZ wynosi 200zł

    • dla osoby dorosłej refundacja obejmuje 90% tej kwoty

    • bezpłatnie do limitu - dzieci do 18 roku życia

kod J.037 Orteza stopowo-goleniowa

    • limit cenowy przyznawany przez NFZ wynosi 300zł

    • dla osoby dorosłej refundacja obejmuje 90% tej kwoty

    • bezpłatnie do limitu - dzieci do 18 roku życia

Rodzaje ortez stawu skokowego

Ortezy stabilizujące staw skokowy stosuje się w przypadku urazów, które wymagają stabilizacji bocznej, natomiast ruch podeszwowo-grzbietowy nie musi być ograniczany np. skręcenia, zwichnięcia, schorzenia reumatologiczne. Tego typu ortezy na kostkę mają po bokach twarde plastikowe łuski, wyściełane od wewnątrz miękką wyściółką, która dopasowuje się do kształtu stawu skokowego. Taką ortezę można dopasować do stawu skokowego za pomocą regulowanych pasków, zapinanych na rzep. Najczęściej stosuje się ją w przypadku świeżego urazu. Do ortez stabilizujących staw skokowy również można zaliczyć stabilizatory w postaci sznurowanego bucika, który po bokach jest usztywniony. Stosuje się go w przypadku delikatniejszych urazów lub w celach profilaktycznych, np. w nawykowym skręceniu stawu skokowego.

orteza stawu skokowego 2

Ortezy stopowo-goleniowe stosuje się w urazach, w których bezwzględnie trzeba unieruchomić staw skokowy w każdym kierunku (na boki, w górę i w dół), np. złamania, leczenie pooperacyjne. Jest alternatywą dla tradycyjnego opatrunku gipsowego. Taka orteza stopy jest podobna do plastikowego buta narciarskiego, ale ma specjalnie opatentowaną podeszwę kolebkową, która amortyzuje staw skokowy, zmniejsza obciążenie pięty i ma za zadanie zapobiegać wstrząsom związanym z uderzeniami stopy o podłoże. Stabilzatory pneumatyczne wyściełane są od wewnątrz poduszkami powietrznymi, które mają zapewnić odpowiednią kompresję podczas chodzenia. Wysoki but pneumatyczny (po samo kolano) stosuje się np. w złamaniach nasady dalszej kości piszczelowej i strzałkowej, po operacjach na tkankach miękkich stawu skokowego. Niski but pneumatyczny (do połowy łydki) stosuje się w urazach poniżej stawu skokowego, np. złamania palców, kości śródstopia czy pięty. Do ortez stopowo-goleniowych zaliczamy również łuski na opadającą stopę, stosuje sie je np. w przypadku porażenia nerwu strzałkowego czy w różnych schorzeniach neurologicznych stopy.

Czy ortezę stawu skokowego można nosić non stop?

W przypadku świeżych urazów, złamań czy w leczeniu pooperacyjnym, ortezę trzeba nosić bez przerwy. Nawet w nocy podczas spania, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować ruchów w stawie, gdy obracamy się z jednego boku na drugi. Czasem lekarz wyrazi zgodę na zdjęcie stabilizatora na czas kąpieli, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. Natomiast nie należy stosować ortez w sytuacji, gdy uraz jest wyleczony, ponieważ może to spowodować osłabienie więzadeł, a przy dłuższym stosowaniu nawet mięśni.

Polecamy również wypożyczenie sprzętu medycznego m.in. łóżek rehabilitacyjnych i kul ortopedycznych

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź