JAKI SPRZĘT MEDYCZNY I REHABILITACYJNY WYBRAĆ DLA SENIORA?

JAKI SPRZĘT MEDYCZNY I REHABILITACYJNY WYBRAĆ DLA SENIORA?

Gimnastyka dla seniorów

Rehabilitacja osób starszych to przede wszystkim:

  • dobór właściwych ćwiczeń,
  • dobór odpowiedniego sprzętu.

Rehabilitacja powinna być nadzorowana przez lekarza i prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, jednak wiele ćwiczeń seniorzy mogą wykonywać w domu, pod okiem rodziny.

W przywróceniu sprawności pomocne będą różnego rodzaju produkty dla seniorów. Przyda się klin do siedzenia, który zapewni utrzymanie prawidłowej postawy ciała przy stole lub biurku. Pomocą dla seniora z urazem barku mogą być linki do ćwiczeń - ten niewielki, prosty przyrząd jest bardzo wygodnym i wielofunkcyjnym narzędziem. Dzięki niemu można znacząco zwiększyć zakres ruchomości stawów oraz siłę mięśniową, nie obciążając przy tym kręgosłupa i nie narażając się na kontuzje.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup piłek masujących. Piłki masujące mają liczne zalety, między innymi:

  • pobudzają krążenie w organizmie, dlatego świetnie nadają się dla seniora, który ma problemy z kręgosłupem;
  • piłki masujące wykorzystywane są również jako narzędzie do masażu - doskonale relaksują i rozluźniają mięśnie.

Aby zapewnić zmęczonemu ciału odpoczynek, warto zainwestować w poduszkę elektryczną, która łagodnie rozgrzeje mięśnie i pobudzi krążenie krwi w wybranych partiach ciała. To świetny sposób na chwilę relaksu po wyczerpującym dniu - nie tylko dla osoby starszej.

Dom dostosowany do seniora

Nawet przy regularnych ćwiczeniach i odpowiednio poprowadzonej rehabilitacji, możliwości ruchowe osoby starszej stopniową maleją. Któregoś dnia może okazać się, że coraz trudniej jej wykonywać codzienne czynności. Warto więc zakupić sprzęt medyczny, który pomoże w samodzielnym funkcjonowaniu.

Bardzo ważne pod tym względem są elementy wyposażenia łazienki. Korzystanie z prysznica będzie dużo łatwiejsze, jeśli wyposażymy go w specjalne krzesło lub ławeczkę prysznicową. Dzięki temu starsza osoba nie będzie musiała się obawiać, że się poślizgnie lub zasłabnie. Z kolei kąpiel w wannie, choć w pozycji siedzącej, wymaga dużego wysiłku podczas wstawania - bardzo pomocna będzie tutaj poręcz wannowa, ławeczka nawannowa, schodek do wanny.

Aby ułatwić seniorowi chodzenie, można rozważyć zakup balkonika lub podpórki. Wiele z tych urządzeń wyposażonych jest w dodatkowe siedzisko, na którym można odpocząć, lub koszyk czy podstawkę, która umożliwia przenoszenie drobnych rzeczy.

Wózek inwalidzki dla seniora to ogromna pomoc w sytuacji, gdy starszy człowiek nie jest już w stanie samodzielnie się poruszać. Dzięki wózkowi inwalidzkiemu będzie mógł nie tylko wygodnie siedzieć, ale także przemieszczać się zarówno w domu, jak i poza nim. Obecna technologia pozwala ponadto na rozbudowę wózka o wiele dodatkowych opcji, na przykład:

  • oświetlenie,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • podparcie głowy.

Dobór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń w domu dla osób starszych to kwestia bardzo ważna dla ich kondycji oraz zdrowia. Warto tę sprawę skonsultować ze specjalistą - odpowiednio poprowadzona rehabilitacja może znacznie zwiększyć sprawność seniora i zapewnić mu komfort oraz samodzielność na wiele lat.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź