Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Jakie funkcje spełniają wkładki ortopedyczne? Jakie są rodzaje wkładek do butów? Kto pomoże w wyborze odpowiednich wkładek ortopedycznych? U nas dostaniesz odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Funkcje wkładek ortopedycznych

Przypatrzmy się przez chwilę naszym stopom. Stopy, przez całe życie człowieka, dźwigają nasze ciało. A czy my odwdzięczamy się naszym stopom, poprzez odpowiednie dbanie o nie, dobieranie wygodnego obuwia i noszenie wkładek korekcyjnych? Stopy narażone są na liczne przeciążenia i urazy, związane m.in. z noszeniem nieodpowiednich, modnych butów, które nie są dostosowane do anatomicznego kształtu stopy. Niewłaściwe ułożenie stóp i nóg, powoduje przeciążenia w innych partiach ciała. Przeciążona stopa może zaburzyć właściwą funkcję kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Wkładki korekcyjne ustawiają stopy w prawidłowej pozycji, a co za tym idzie zmniejszają obciążenia i zmęczenie nóg, korygują wady postawy, likwidują bóle kręgosłupa. Zdrowotne wkładki do butów absorbują mikrowstrząsy powstające w wyniku chodzenia po twardym podłożu. Wkładki ortopedyczne podnoszą jakość i komfort życia, poprzez wygodniejsze i bezbolesne chodzenie. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich wkładek do stóp, żeby wkładki spełniły w 100% postawione im wymagania.

wkładki ortopedyczne

Jak wybrać odpowiednie wkładki ortopedyczne

Wkładek ortopedycznych jest tak wiele rodzajów, kształtów i wzorów, że zwykły laik nie jest w stanie sam wybrać odpowiednich dla swoich stóp wkładek korekcyjnych. Wiedza i doświadczenie fizjoterapeuty, w połączeniu z zastosowaniem sprzętu do diagnostyki stóp, pozwolą dobrać odpowiedni rodzaj wkładek ortopedycznych. Wykwalifikowana osoba w sklepie medycznym powinna najpierw przeprowadzić wywiad z pacjentem, zapytać o dolegliwości, przebyte urazy. Następnie specjalista obejrzy stopy i obuwie. Po wstępnej diagnostyce fizjoterapeuta oceni jeszcze stopy w czasie chodu. Potem można przejść do diagnostyki przyrządowej. Najprostszy przyrząd, który powinien posiadać każdy dobry, profesjonalny sklep medyczny, to podoskop. Wystarczy stanąć boso na podświetlonej płycie, a fizjoterapeuta może ocenić kształt stopy w obciążeniu oraz miejsca styku z podłożem. Jeżeli wada jest niewielka, zalecone będą gotowe wkładki profilaktyczne, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu chodzenia. Jeżeli wada będzie znacząca, pacjent zostanie skierowany na komputerowe badanie stóp na podobaroskopie. Jest to bardzo nowoczesny sprzęt do badania stóp w czasie stania oraz chodu. Obraz stopy przesyłany jest na obraz monitora. Na podstawie tego badania specjalista jest w stanie określić nieprawidłowości we wzorcu ruchu, a także ustalić czy występują nadmierne przeciążenia podeszwowej strony stóp. Na podstawie tego badania można zaprojektować i wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne, jak i dopasować odpowiedni zestaw ćwiczeń korekcyjnych. Diagnostyka przyrządowa archiwizuje przeprowadzone badania, do których można wracać w celu kontroli leczenia wad stóp. Regularne badania stóp powinny wykonywać osoby otyłe, chorzy na cukrzycę, sportowcy oraz ludzie pracujący w pozycji stojącej.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Rodzaj wkładek ortopedycznych dobierany jest do wady stopy. Najczęściej spotykaną deformacją stopy jest płaskostopie. Kiedy na stopę i jej więzadła wywierany jest zbyt duży ciężar to coraz większa powierzchnia stopy zaczyna stykać się z podłożem. Na skutek tego coraz częściej bolą stopy i łydki podczas chodzenia, często pojawiają się też odciski na podeszwach stóp. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne mają za zadanie podeprzeć wewnętrzną część stopy, są to tzw. wkładki supinujące. Wkładki korekcyjne na płaskostopie poprzeczne posiadają pelotę, która podpiera środkową część stopy. U jednej osoby mogą wystąpić oba rodzaje płaskostopia równocześnie, wtedy stosuje się wkładkę ortopedyczną na płaskostopie podłużne i poprzeczne, np. firmy Ormex.

wkładki ortopedyczne

Wkładki korekcyjne można podzielić na uniwersalne i indywidualne. Wkładki uniwersalne można zakupić w sklepie medycznym, jest to gotowy produkt dostępny “od ręki”, stosowane są profilaktycznie lub w przypadku niewielkiej nieprawidłowości w stopie, np. wkładki firmy Mazbit. Wkładki indywidualne, wykonywane są przez technika ortopedę na miarę, po przeprowadzeniu komputerowego badania stóp i po wykonaniu odcisków stóp w specjalnej piance, np. w Centrum Medycznym Stanley.

Kolejny podział wkładek ortopedycznych, to podział ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Wkładki silikonowe, przede wszystkim zapewniają wygodę podczas chodzenia i uprawiania sportów oraz odciążają miejsca najbardziej narażone na ucisk, czyli przodostopie i guz piętowy. Działają na zasadzie amortyzatora, który redukuje przeciążenia. Bardzo często stosuje się je przy ostrogach piętowych i  w stanach zapalnych rozcięgna podeszwowego. Wkładki korekcyjne mogą być również wykonane ze skóry lub z tworzyw sztucznych.

Wkładki ortopedyczne mogą być pełne, tzn. wyściełają cały but, od pięty po czubki palców. Inna forma to wkładki niepełne na dwie trzecie długości stopy, przeznaczone przede wszystkim do butów na obcasie. Kolejny rodzaj to półwkładka, czyli wkładka podkładana tylko pod piętę (tzw. podpiętka) albo tylko pod przodostopie (wkładka metatarsalna lub pelota). Półwkładki idealnie sprawdzą się w obuwiu letnim, w którym, po wklejeniu, nie będą widoczne w bucie z otwartymi palcami lub wolną pięta.

Jest też specjalny rodzaj wkładek dla diabetyków, które chronią stopę cukrzycową. Takie wkładki muszą być miękkie, wykonuje się je z materiałów przepuszczających powietrze i wyściełane są warstwą o właściwościach antybakteryjnych. Ich główne zadanie to odciążenie wrażliwych miejsc na podeszwie.

Co pierwsze? zakup butów czy wkładek ortopedycznych?

Przed zakupem obuwia, najpierw należy zaopatrzyć się we właściwe wkładki ortopedyczne. Dopiero gdy mamy odpowiednie wkładki korekcyjne, dopasowujemy buty, przymierzając je razem z wkładkami. Źle ułożona w bucie wkładka korekcyjne nie spełnia swojej roli, może być także przyczyną pogłębiania problemów. Należy także pamiętać o regularnej wymianie wkładek do butów, gdyż noszone dłuższy czas odkształcają się, tym samym tracąc swoje właściwości. 

Polecamy również wypożyczenie sprzętu medycznego.

Wszystkie komentarze

  1. Alicja

    Wkładki ortopedyczne są rewelacyjne, jeśli tylko są dobrze dobrane :) Ja mam problemy z plaskostopiem i wkładki dobierała mi indywidualnie pani podolog w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie, efekty są rewelacyjne, wreszcie nie czuje bólu i zupełnie inaczej mi się chodzi.

Zostaw odpowiedź