Kiedy stosować terapię ciepłem, a kiedy zimnem?

Kiedy stosować terapię ciepłem, a kiedy zimnem?

Kiedy stosować terapię ciepłem, a kiedy zimnem?

Czy w przypadku bólu lepszy jest ciepły czy zimny okład? Jak na organizm oddziaływuje ciepło, a jak zimno? Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy termoterapia jest skuteczna i jak ją stosować, by była bezpieczna.

Termoterapia jest to forma leczenia, która polega na dostarczeniu albo odebraniu energii cieplnej organizmowi. Wiele dolegliwości w sposób intuicyjny leczymy samodzielnie używając termoterapii. Gdy zaczyna atakować nas przeziębienie, pierwsza rzecz o jakiej myślimy, to rozgrzewająca herbata z imbirem i ciepła kołdra. Gdy męczy nas gorączka, na jej zbicie kładziemy zimne okłady na czoło lub kark. Te proste przykłady pokazują jak dużą rolę odgrywa terapia ciepłem i zimnem w naszym życiu codziennym.

Jak działa ciepło na organizm?

Leczenie ciepłem, czyli ciepłolecznictwo, to działanie na organizm energią cieplną, w celu uzyskania określonych efektów terapii. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje miejscowe przekrwienie, dzięki temu do tkanek dociera więcej krwi tętniczej. Lepsze ukrwienie normalizuje wydzielanie cytokin, co łagodzi przewlekłe stany zapalne. Pod wpływem ciepła mięśnie gładkie ulegają rozluźnieniu, dzięki czemu ból wywołany skurczem mięśni jest łagodzony. Poprawia się także rozciągliwość tkanek ciała i zmniejsza lepkość płynu stawowego, co przyniesie ulgę i zwiększy sprawność osób z bólami reumatycznymi. Terapia ciepłem działa odprężająco, uspokajająco, co pozytywnie wpływa na stan psychiczny. Również pobudzona zostaje przemiana materii. Osoby aktywne fizycznie, u których występują przewlekłe bóle, powinny stosować ciepłe okłady przed wysiłkiem fizycznym, aby lepiej rozciągnąć mięsień.

kompres zapinany

Na co pomagają ciepłe okłady?

Główne wskazania do stosowania terapii ciepłem to przewlekłe stany zapalne, w których rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje znaczną ulgę i korzystne efekty lecznicze. Ciepłolecznictwo przynosi pozytywne skutki w takich schorzeniach jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby reumatyczne, długotrwały stan zapalny mięśni, więzadeł, stawów, wzmożone napięcie mięśniowe, przykurcze mięśniowe, nerwobóle, zapalenie pęcherza moczowego czy kamica nerkowa. Przed zastosowaniem terapii ciepłem należy zwrócić uwagę na wrażliwość na ciepło u danej osoby oraz aktualny stan zdrowia. Nie powinno stosować się terapii ciepłem u osób z ostrymi stanami zapalnymi, z ciężkimi chorobami serca, żylakami, nowotworami, w zaburzeniach czucia i u kobiet w ciąży.

Metody leczenia ciepłem

W warunkach domowych ciepło możemy dostarczyć do organizmu poprzez ciepłą kąpiel, okłady (Hot Pack), maści rozgrzewające, termofor, poduszkę czy koc elektryczny oraz lampy na podczerwień. Te metody działają na tkanki powierzchownie, nie wywołają efektu głębokiego przegrzania. W gabinetach fizjoterapetycznych, w sanatorium lub w spa, możemy poddać się takim zabiegom jak: okłady z borowiny, fango, parafiny, gorące kąpiele solankowe, lampa sollux, sauna. Te zabiegi będą bezpieczne, gdy wykona je wykwalifikowany fizjoterapeuta, który dobierze zabieg do pacjenta, po uwzględnieniu przeciwwskazań.

Jak działa zimno na organizm?

Terapia zimnem (zimnolecznictwo) polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek lub ogólnym schłodzeniu organizmu. Zimno powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, przez co następuje opóźnienie lub zmniejszenie krwawienia oraz redukcja opuchlizny. Zimno stosuje się jako pierwszą pomoc w przypadku urazów. Zimne okłady odmładzają, pobudzają układ odpornościowy i wzmagają produkcję hormonów. Gdyby obniżyć temperaturę ciała o jeden stopień, spowolniony metabolizm wydłużyłby życie o około 10 lat. Terapia zimnem działa na układ hormonalny i immunologiczny. Szybciej niż w normalnej temperaturze wydzielają się endorfiny, naturalny środek przeciwbólowy. Krótkie schładzanie ciała początkowo powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które po zabiegu rozkurczają się. Niskie temperatury stosowane przez krótki czas dają efekt przeciwbólowy i relaksacyjny. Długa ekspozycja na zimno hamuje bolesne procesy zapalne, miejscowe obniżenie metabolizmu oraz skurcz naczyń.

Powłoka syntetyczna

Na co pomagają zimne okłady?

Zimne okłady sprawdzają się w przypadku świeżych urazów, stłuczeń, krwiaków, obrzęków,  bólu głowy i zęba, gorączki, oparzeń. Niska temperatura wykorzystywana jest w chirurgii w celu niszczenia patologicznie zmienionych tkanek. Leczenie zimnem nie jest dla wszystkich. Zimnolecznictwa nie stosuje się w stanach zapalnych, w chorobach przewlekłych, ciężkich chorobach serca, odmrożeniach i w stanach wyniszczenia organizmu.

Metody leczenia zimnem

Podstawowe zabiegi zimnolecznictwa można wykonywać w domu wykorzystując kompresy żelowe (cold pack), suchy lód, żele chłodzące (np. Ice Power), zimną kąpiel. Fizjoterapeuta w gabinecie używa specjalnej pary o temperaturze poniżej -100*C. Krioterapię ogólną stosuje się w specjalnych kabinach lub komorach. Stosując terapię zimnem należy zachować ostrożność, ponieważ schładzanie trwające dłużej niż 20 minut, czynnikami o temperaturze poniżej 0*C, może doprowadzić do odmrożeń skóry i uszkodzeń nerwów obwodowych.

Podsumowując, zarówno leczenie ciepłem jak i zimnem to sposoby terapii, które są powszechnie stosowane we współczesnej medycynie. Ogromną zaletą jest fakt, że część zabiegów termoterapii można wykonywać samodzielnie w domu. Sklepy medyczne oferują różne artykuły do domowej termoterapii. Nie oznacza to jednak, że mogą być dowolnie aplikowane bez kontroli lekarza. Wybierając rodzaj terapii i jej dawkowanie trzeba uwzględnić charakter schorzenia, stan ogólny pacjenta i wszystkie choroby współistniejące.

Osobom niezdecydowanym polecamy również naszą ofertę wypożyczenia sprzętu medycznego.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź