Podpórka, chodzik, balkonik, rollator - czym się różnią i co wybrać?

Podpórka, chodzik, balkonik, rollator - czym się różnią i co wybrać?

Opieka nad osobami chorymi przewlekle, starszymi, czy też osobami niepełnosprawnymi to naprawdę trudne zadanie. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji – czy to siedzącej, czy leżącej – rodzi ryzyko powstawania odleżyn i zwyrodnień. Należy temu w miarę możliwości zapobiegać. 

Najlepiej ruchem, tak jak mawiał dr.Wiktor Dega „Ruch może zastąpić każde lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”. Ograniczenia ruchowe powodują, że codzienne czynności są znacznie utrudnione, dlatego też z pomocą przychodzi sprzęt, który ma za zadanie pomóc choremu powrócić do pełnej sprawności, złagodzenia objawów. Najlepiej, jeżeli uda się dać mu maksimum samodzielności, jaką jest w stanie osiągnąć. To mobilizuje do działania i sprzyja rehabilitacji.  

Chodzik, balkonik, rollator a może podpórka?

balkoniki

Istnieją różne formy nazewnictwa choć tak naprawdę wszystkie znaczą to samo. Jest to urządzenie, które udziela pacjentowi pomoc w poruszaniu. Według nazewnictwa NFZ istnieje tylko balkonik rehabilitacyjny. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania NFZ na zakup balkonika. Potrzebne jest zlecenie wystawione przez lekarza rodzinnego z kodem P.123. Dofinansowanie wynosi 240zł w 70%.

Najczęściej cztery bądź trzy kołach to balkonik, chodzik, rollator; natomiast podpórka posiada dwie lub cztery stopki. 

Jakie wyróżniamy rodzaje balkoników?

 • Balkonik sztywny

Jego największą zaletą jest fakt, iż praktycznie uniemożliwia on przewrócenie się, bowiem konstrukcja jest wyjątkowo stabilna. Balkonik sztywny posiada antypoślizgowe nakładki na nogach, a spacer z nim wymaga od seniora nieco siły i samozaparcia – trzeba bowiem przy każdym kroku oderwać balkonik od ziemi. Polecany jest dla seniorów, których największym problemem jest utrzymanie równowagi podczas stania lub chodzenia, a także tym, którzy chcą rozruszać i wzmocnić mięśnie całego ciała (sprzęt idealnie nadaje się do rehabilitacji).

  • Balkonik kroczący

Model ruchomy, który podczas spaceru seniora dopasowuje się do zakresu ruchu jego ciała. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które ze względu na niepełnosprawność lub podeszły wiek nie mają dość siły w mięśniach rąk, aby z każdym krokiem przestawiać balkonik sztywny. Chodzenie z balkonikiem kroczącym przypomina nieco ruchy, które wykonuje się podczas jazdy na łyżwach lub rolkach – pracują więc całe mięśnie nóg, rąk i tułowia, co znacznie wpływa na ich wytrzymałość i elastyczność. Niektóre modele balkoników kroczących są tak konstruowane, że – w razie potrzeby – prosty mechanizm umożliwia unieruchomienie stelaża, co doprowadza do usztywnienia konstrukcji, w efekcie czego chodzik staje się balkonikiem statycznym.

   • Balkonik z 2 kółkami i 2 stopkami

Posiada system dwóch kółek i dwóch stopek który umożliwia przesuwanie balkonika bez konieczności podnoszenia go. Zapewniając podparcie z obu stron, zmniejsza ryzyko przewrócenia się osoby z niego korzystającej. Regulowane ustawienie wysokości uchwytów pozwala na dopasowanie ich do wzrostu użytkownika. Balkonik jest przy tym łatwy w składaniu i rozkładaniu. Produkt przeznaczony dla osób o dużej mobilności, a jednocześnie o obniżonej sprawności fizycznej, wymagających oparcia w trakcie przemieszczania (większego niż przy pomocy laski czy kuli). Pozwala na lepsze zachowanie równowagi, lecz niezalecany jest dla osób mających problemy z równowagą (np. zaburzenia błędnika). 

   • Balkonik na 4 kółkach – rollator/chodzik

Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają problemu z równowagą. Kółka w największym stopniu ułatwiają płynne poruszanie się, ale stanowią też największe niebezpieczeństwo sytuacji, w której senior traci stabilność i upada wraz z chodzikiem. Warto więc pamiętać o tym, że wyposażone w kółka balkoniki rehabilitacyjne dla osób starszych sprawdzają się na spacerach i w domu pod warunkiem, że senior ma zarówno silne mięśnie rąk i korpusu, jak i dobre poczucie równowagi.

Jaki wybrać balkonik do chodzenia?

Balkonik jest wykorzystywany przede wszystkich w czynnościach rehabilitacyjnych, bądź u osób z niedowładem kończyn dolnych lub dużą niestabilnością. Balkonik stanowi stabilne podparcie podczas codziennych czynności i pozwala na poruszanie się osobom mającym z tym bardzo duży problem. Produkt może być wyposażony w cztery stabilne stopki, dzięki którym możemy poruszać się ruchem kroczącym, jest to wersja dla osób, które potrzebują największej stabilizacji.  Dla osób bardziej mobilnych, jest dostępna wersja z dwoma kółkami z przodu. Balkonik dzięki aluminiowej ramie jest niesamowicie lekki i w bardzo prosty sposób składa się, aby móc go przewozić np. w samochodzie. Dla osób, które chcą poruszać się na zewnątrz mieszkania zalecane są balkoniki cztero i trzy kołowe wyposażone w hamulec ręczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

balkoniki

Podczas wyboru balkonika należy wybrać taki model, który dokładnie będzie odpowiadał na potrzeby pacjenta. 

   • Wysokość balkonika

Należy dopasować ją do wzrostu seniora – tak, aby nie musiał niepotrzebnie zginać kolan czy stawać na palcach. Eksperci radzą, aby wysokość uchwytów czy rączek balkonika dobrana była do wysokości, na której znajdują się biodra pacjenta. Tylko takie ustawienie sprzętu pozwala seniorowi na sprawne wykonywanie manewrów bez uczucia zmęczenia. Warto pamiętać o tym, że balkonik dla starszej osoby, która ma kłopoty z równowagą, powinien być wysoki i obejmować stelażem ciało dookoła. Taki model to typ „ambonki” swoją wysokością sięga aż do pach, aby w razie utraty równowagi przez pacjenta balkonik nie przewrócił się razem z seniorem i stabilnie spełniał zadanie podpory. W naszym sklepie posiadamy balkoniki które możemy dopasować wysokość do wzrostu i upodobań pacjenta.

   • Materiał, z którego balkonik jest wykonany i jego ciężar

Balkonik musi być lekki, aby pomagał a nie stanowił utrudnienia w poruszaniu się pacjentowi. Większość balkoników produkuje się z aluminium, bądź mieszanek metali.  Istotne jest to, aby nie był stalowy. Waga jest pomocna nie tylko w poruszaniu, ale również w transportowaniu i przechowywaniu. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź