Spanie w temblaku – czy można?

Spanie w temblaku – czy można?

Złamana ręka to bardzo nieprzyjemne doświadczenie – do bólu, który towarzyszy złamaniom, dochodzi zwykle dyskomfort, związany z wykonywaniem codziennych czynności. Lekarze i fizjoterapeuci zalecają za dnia trzymanie ręki w gipsie na temblaku. Co jednak zrobić z temblakiem podczas snu? Zdjąć, założyć? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Temblak – co to jest

Należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym jest temblak. Temblaki służą do unieruchomienia ręki w przypadku poważnego urazu, jak na przykład zwichnięcia, złamania czy niedowład. Najczęściej stosuje się je w przypadku złamania ręki i unieruchomienia jej w gipsie. Temblaki różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także budową. Wyróżniamy temblaki na rękę, bark i stabilizujące zarówno ramię, jak i bark (np. orteza). W zależności od rodzaju złamania lekarz doradzi, jaki temblak wybrać.

/ortezy-i-stabilizatory/pt0204-temblak-konczyny-gornej

Usztywnienie ręki w gipsie

W zależności od złamania, gips można nosić od 6 tygodni do nawet kilku miesięcy. Ponieważ opatrunki gipsowe są ciężkie, lekarze zalecają zakup porządnego temblaka, który odciąży obręcz barkową i staw. W przypadku zwichnięcia stawów bez konieczności zakładania gipsu, temblak jest jedyną skuteczną metodą, żeby unieruchomić rękę.

Mimo, że coraz popularniejsze są opatrunki gipsowe syntetyczne, które są dużo lżejsze od tradycyjnego opatrunku gipsowego, wciąż za dnia należy korzystać z temblaka, żeby nie nadwyrężyć stawu. Noszenie gipsu na zgiętej ręce bez temblaka może być bardzo obciążające dla stawu. Taki stabilizator ręki można kupić w większości sklepów z ortezami i sprzętem do rehabilitacji (m.in. profesjonalny temblak ortalionowy, temblak z pasem poprzecznym czy temblak siatkowy).

Temblak – cena

Temblaki mogą kosztować (w zależności od ich rodzaju i zaawansowania) od 30 do nawet 100 złotych. Najdroższe są zwykle neurotemblaki, które są bardziej rozbudowane i mocniej usztywniają kończynę. Stosuje się je w przypadku porażenia lub niedowładu ręki. W przypadku zwykłego złamania spokojnie można kupić temblak w niższej cenie – ważne, żeby był wykonany z przepuszczającego powietrze materiału i żeby był porządnie wykonany. Najczęściej temblaki wykonuje się z dzianiny poliamidowej lub pianki poliuretanowej, które chronią odsłonięte części ciała (np. bark lub odsłonięta część ramienia) przed oparzeniami.

Czy w temblaku można spać?

Wiesz już, do czego służy temblak. Czy można więc w nim spać? Nie – naszym zdaniem nie ma potrzeby, aby korzystać z temblaka podczas snu. Usztywnienie ręki jest konieczne w przypadku złamania, jednak to zadanie wykonuje gips. Temblak służy głównie do odciążenia barku, zwłaszcza jeżeli ma się założony tradycyjny, ciężki gips. Podczas leżenia na zagipsowaną kończynę grawitacja nie działa tak mocno, jak w pozycji stojącej czy siedzącej.

Nie należy się obawiać spania bez stabilizatora – nawet osoby, które często przewracają się w nocy z boku na bok, nie zaszkodzą w żaden sposób zrastającym się kościom.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź