Promocje
DEVON Pompa extriCARE® 2400
DEVON Pompa extriCARE® 2400
2 600,00 zł 2 399,00 zł
DEVON Pompa extriCARE® 3600
DEVON Pompa extriCARE® 3600
5 200,00 zł 4 999,00 zł
Berkemann Jada Komfortowe klapki damskie
Berkemann Jada Komfortowe klapki damskie
330,00 zł 240,00 zł
szt.
Scholl Brandy kapcie męskie oliwka
Scholl Brandy kapcie męskie oliwka
230,00 zł 165,00 zł
szt.
Scholl Selby sandał
Scholl Selby sandał
199,00 zł 159,00 zł
szt.
Scholl Spikey japonki brązowo-pomarańczowe
Scholl Spikey japonki brązowo-pomarańczowe
220,00 zł 160,00 zł
szt.
Produkt dnia
Wanna Pneumatyczna Rosshe
Wanna Pneumatyczna Rosshe
299,00 zł
szt.
Kołnierz ortopedyczny TOT Collar™
Kołnierz ortopedyczny TOT Collar™
250,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Zapraszamy również

na stronę naszego centrum

Jak postępować z kontuzją?

Miałeś do czynienia z kontuzją i nie wiedziałeś co zrobić? Czy wybrać się jak najszybciej do lekarza, czy wystarczy tylko wizyta u fizjoterapeuty? A może trzeba obłożyć kontuzję kapustą, jak mawiała babcia. Poniższy artykuł przedstawi schemat postępowania w przypadku kontuzji oraz jak zapobiegać lub minimalizować ryzyko wystąpienia urazu.

Co to jest kontuzja?

Kontuzja jest to uszkodzenie wewnętrznych tkanek. Powstaje w wyniku urazu mechanicznego, który doprowadza do rozerwania włókien, zgniecenia komórek, uszkodzenia naczyń i nerwów. Do podstawowych objawów kontuzji należą: silny ból (samoistny lub pod wpływem ucisku), o brzęk, krwiak (siniak), wzmożona temperatury skóry w miejscu urazu, wrażliwość na dotyk, odruchowy obronny skurcz mięśniowy.

Kontuzje można podzielić na dwie grupy. Pierwsza tzw. duże kontuzje, do których zaliczamy skręcenia, zwichnięcia i stłuczenia. Druga grupa to małe kontuzje, czyli mikro urazy, jak przeciążenia, naciągnięcia czy naderwania. Osoby najbardziej narażone na wystąpienie kontuzji to ludzie pracujący fizycznie oraz uprawiający sport.

Pierwsza pomoc w kontuzjach

Najbardziej sprawdzona metoda postępowania w przypadku kontuzji to schemat PRICE. Określa on szereg następujących po sobie czynności, które mają zminimalizować zakres kontuzji i przyspieszyć proces regeneracji. Schemat PRICE określa sposób postępowania w pierwszych 72 godzinach od wystąpienia kontuzji. Nazwa schematu to skrót z angielskich słów.

  • P – protection – ochrona, unieruchomienie, zabezpieczenie przed powstaniem dalszych uszkodzeń. Należy ograniczyć ruchy uszkodzonej części ciała za pomocą szyny, stabilizatora, ortezy, gipsu, kul, temblaka.
  • R – rest – odpoczynek, o graniczenie aktywności. Nie należy przeciążać uszkodzonego
  • miejsca. Trzeba znaleźć taką pozycję ciała, w której ból się zmniejsza lub znika, wtedy umożliwimy uszkodzonym tkankom odpoczynek i szybszą regenerację.
  • I – ice – lód, chłodzenie okolicy urazu. Niska temperatura obkurczy uszkodzone naczynia, ograniczając zasięg mikrowylewów i zmniejszając obrzęk. Dodatkowo szybkie schłodzenie tkanek działa przeciwbólowo oraz zmniejsza stan zapalny. Zimny okład można wykonać żelowym kompresem (tzw. coldpack), lodem w kostkach, mrożonką z warzywami albo preparatem w aerozolu, tzw. suchym lodem. Niedopuszczone jest przykładanie lodu
    bezpośrednio na skórę, zawsze należy zastosować dodatkową warstwę ochronną, np. ręcznik. Zimny okład powinno przykładać się na 15-20 minut, co 2-3 godziny.
  • C – compresion – ucisk. Pomiędzy zimnymi okładami należy zastosować delikatny ucisk kontuzjowanego miejsca. Kompresja przede wszystkim zapobiega powstawaniu obrzęków. Ucisk nie powinien być zbyt mocny, żeby nie utrudniać dopływu krwi do tkanek. Do tego celu najlepiej użyć elastyczny bandaż. Bandażowanie zawsze należy zacząć od części dalszej kończyny i kierować się w stronę serca.
  • E – elevation – elewacja, uniesienie kończyny powyżej poziomu serca, co zapewni lepszy odpływ krwi z tkanek, dzięki czemu zapobiegniemy powstaniu krwiaka i obrzęku.

Przedstawiony schemat opisuje pierwszą pomoc bezpośrednio po urazie. Po zastosowaniu się do wytycznych należy udać się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki oraz określenia sposobu leczenia. Nigdy nie należy bagatelizować nawet drobnych urazów.

Leczenie fizjoterapeutyczne

Masowanie krwiaka i wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych w ciągu pierwszych dwóch dni jest zakazane, ponieważ może mieć szkodliwe działanie. Brak unieruchomienia i zbyt wczesna aktywność, mogą powodować kolejne krwawienia i wiele innych następstw, które mogą trwale upośledzić czynność uszkodzonego mięśnia, więzadła czy stawu. Po kilku dniach od kontuzji, proste zabiegi fizjoterapeutyczne pomogą w ograniczeniu bólu i usprawnieniu kontuzjowanej okolicy. Do podstawowych zabiegów zaliczamy masaż połączony z wcieraniem odpowiednich maści, aplikacje limfatyczne z kinesiology tapingu, ćwiczenia synergistyczne oraz ćwiczenia izometryczne .


Po wyleczonym urazie wskazana jest rehabilitacja, której celem jest poprawa ruchomości i stabilizacji tkanek miękkich czy stawu. Po kontuzji często występuje zjawisko kompensacji, czyli zaburzenie ruchomości w innej okolicy, po to, aby chronić uszkodzone miejsce. Rehabilitacja zmniejszy ryzyko ponownego urazu.

Jak zapobiegać kontuzjom?

Rozgrzewka pozwoli organizmowi przygotować się do wysiłku i cięższej pracy. Przed i po każdym treningu zalecane są ćwiczenia rozciągające, które przygotują mięśnie do treningu, a także usuną po treningowe przykurcze. Nie powinno się również zapominać o treningu stabilizacyjnym. Wzmocnione, dobrze rozwinięte mięśnie głębokie nie pozwolą na jakikolwiek uraz.

Bardzo ważna, choć często pomijana jest regeneracja. Przetrenowane, zmęczone mięśnie łatwiej ulegają kontuzjom. Mówiąc o regeneracji mamy na myśli saunę, jacuzzi, park wodny czy gabinet odnowy biologicznej. Warto również zakupić roller do automasażu, którego można używać w domu w każdej wolnej chwili.

Należy pamiętać, że czas leczenia kontuzji nie jest równy czasowi powrotu do sportu. Czas powrotu do sportu jest znacznie dłuższy, ze względu na rehabilitację, potrzebną do przywrócenia pełnej sprawności fizycznej po przebytym urazie. Każdą kontuzję trzeba wyleczyć w 100% przed powrotem do sportu, ponieważ odnowiona kontuzja leczy się dużo dłużej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe