Promocje
Dan-But czarne drewniaki
Dan-But czarne drewniaki
60,00 zł 55,00 zł
szt.
Dan-but 014 Klapek damski
Dan-but 014 Klapek damski
65,00 zł 55,00 zł
szt.
Dan-but 008.04 Klapek damski
Dan-but 008.04 Klapek damski
70,00 zł 60,00 zł
szt.
Dan-but Drewniaki
Dan-but Drewniaki
60,00 zł 49,00 zł
szt.
Dan-but Obuwie dziecięce 710 granat
Dan-but Obuwie dziecięce 710 granat
140,00 zł 119,00 zł
szt.
Scholl Olympe klapki zdrowotne
Scholl Olympe klapki zdrowotne
290,00 zł 220,00 zł
szt.
Produkt dnia
Berkemann Carlina
Berkemann Carlina
450,00 zł 380,00 zł
szt.
Wanna Pneumatyczna Rosshe
Wanna Pneumatyczna Rosshe
230,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Zapraszamy również

na stronę naszego centrum

Jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp?

Czy buty, które ostatnio kupiłeś były wystarczająco wygodne i odpowiednio dopasowane do Twoich stóp? Czy sprzedawca potrafił skutecznie doradzić, a tym samym ułatwić wybór najlepszego obuwia? Z poniższego artykułu dowiesz się jakimi parametrami charakteryzuje się wygodne, zdrowotne obuwie.

Źle dopasowane buty odczuwalnie pogarszają zarówno komfort fizyczny, jak i psychiczny w trakcie chodzenia, a przy tym przyczyniają się do powstawania trwałych deformacji kostnych. Wiele osób ulega trendom modowym i decyduje się na zakup obuwia, które jest szkodliwe dla stóp. Bardzo często są to osoby młode, które nie biorą pod uwagę faktu, że z wiekiem te deformacje będą się pogłębiać.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wygodnego obuwia?

Zdaniem ortopedów, najważniejsza kwestią podczas zakupu dopasowanych butów jest wybór właściwego rozmiaru. Powinny one zapewniać możliwość swobodnego poruszania palcami, tak by zapewnić odpowiedni przepływ krwi w stopie. Wewnątrz buta powinna znajdować się też odpowiednia przestrzeń, do której będzie dopływało powietrze. Z tego względu zaleca się, aby przerwa pomiędzy palcami, a czubkiem buta wynosiła około 5 milimetrów. Wygodne buty powinny być też dopasowane do kształtu stopy, posiadać czubek lekko zaokrąglony ku górze, a także zapewniać takie ustawienie pięty, by nie była ona uciskana, ale stabilnie utrzymywana przez but. Warto zainwestować także we wkładkę zdrowotną do obuwia. Jest ona skonstruowana i wyprofilowana w taki sposób, że sprzyja prawidłowemu ułożeniu stopy podczas chodzenia. Odpowiednio dobrana wkładka jest w stanie skutecznie korygować płaskostopie podłużne i poprzeczne. Do codziennego chodzenia najlepiej jest wybierać obuwie na niewysokim, 2-3 centymetrowym, obcasie. Należy też zwrócić uwagę podeszwę, która powinna posiadać odpowiednią grubość i elastyczność, tak by skutecznie amortyzować wstrząsy.

 

Jakie buty wybrać dla osób starszych?

Dla osób ze zwyrodnieniami stóp idealnym rozwiązaniem są buty na rzepy. Są one wykonane w taki sposób, by po odpięciu rzepów zapewniać szerokie wejście i wykluczyć konieczność schylania się. Aby proces zakładania obuwia przebiegał jeszcze sprawniej można posłużyć się długą łyżką do butów. Z kolei stopy z haluksami wymagają obuwia ze streczem. Ten model obuwia posiada po bokach, w newralgicznych miejscach, specjalne wstawki wykonane z rozciągliwego materiału, który naturalnie dopasowuje się do zniekształceń kostnych i nie powoduje ucisku, ani otarć. Przy zakupie butów przeznaczonych dla stóp z palcami młotkowatymi dobrze jest natomiast zwrócić uwagę na wysoki nosek obuwia, która zapewnia palcom odpowiedni poziom swobody. Dobrym rozwiązaniem są także buty zdrowotne ze streczem w górnej części.

 

Tęgość buta – co to znaczy?

Tęgość buta to nic innego jak jego wewnętrzne wymiary. Nasze stopy mogą być węższe lub szersze, niezależnie od budowy reszty naszego ciała. Nie ma jednego standardu stóp. Tęgość obuwia wyprodukowanego w Polsce oznacza się za pomocą liter alfabetu, gdzie początkowe litery oznaczają buty przeznaczone dla drobnych, szczupłych stóp. Analogicznie, im bardziej obszerne wnętrze buta, tym dalsza litera w alfabecie. I tak, litera F oznacza stopę szczupłą, a G średnią i normalną. Tęgości H, H ½, J, K, M oznaczają stopy szerokie lub Z problemami ortopedycznymi. Buty o tęgości na poziomie H nadają się dla stopy szerokiej i bez haluksów, obuwie z oznaczeniem K przeznaczone jest dla stopy średniej wielkości, ze zwyrodnieniami, która jest wrażliwa na ucisk i narażona na haluksy. Tęgość M dedykowana jest stopom bardzo opuchniętym, posiadającym zwyrodnienia i duże haluksy.

 

Kilka przydatnych porad przed zakupem obuwia

Najlepsza pora dnia, w której warto wybrać się na zakupy obuwnicze to godziny popołudniowe. Nasze stopy są już wtedy zmęczone i nieco opuchnięte. Większość z nas posiada niesymetryczne stopy, dlatego pożądanym jest, aby za każdym razem przymierząc oba buty, tak by mieć pewność, że lezą wygodnie. Należy zdecydować się na ten rozmiar buta, który jest wygodniejszy dla naszej większej stopy. Przymierzanie obuwia nie powinno odbywać się wyłącznie w pozycji siedzącej. Warto wstać i kilkakrotnie przejść się po sklepie w testowanych butach.

 

Nie tylko stopy

Pamiętajmy, że właściwa dbałość o stopy to inwestycja w przyszłość. Większość problemów ze stopami jest wynikiem źle dopasowanego obuwia. Co istotne, kłopoty zdrowotne związane ze stopami mogą też przenosić się na inne części ciała. Ponieważ urazy, ból i dyskomfort odczuwany w tych okolicach wpływa na gorsze funkcjonowanie kolan, bioder i kręgosłupa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe