Promocje
Berkemann Heliane klapki damskie
Berkemann Heliane klapki damskie
350,00 zł 240,00 zł
szt.
Scholl Brandy kapcie męskie oliwka
Scholl Brandy kapcie męskie oliwka
230,00 zł 165,00 zł
szt.
Scholl Selby sandał
Scholl Selby sandał
199,00 zł 159,00 zł
szt.
Scholl Spikey japonki brązowo-pomarańczowe
Scholl Spikey japonki brązowo-pomarańczowe
220,00 zł 160,00 zł
szt.
Scholl Olympe klapki zdrowotne
Scholl Olympe klapki zdrowotne
290,00 zł 220,00 zł
szt.
Scholl Yoria Strap Adidasy
Scholl Yoria Strap Adidasy
320,00 zł 250,00 zł
szt.
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Zapraszamy również

na stronę naszego centrum

Szelki Pavlika - Jak Prawidłowo Założyć? Jak Długo Nosić?

Szelki Pavlika to jedno z rozwiązań stosowanych w leczeniu dysplazji stawu biodrowego. Wada ta powstaje wtedy, gdy głowa kości udowej nie jest ułożona centralnie w panewce, bądź też gdy panewka nie wykształciła się w pełni. Powoduje to zwyrodnienie stawu biodrowego i zwiększa ryzyko zwichnięcia. Dysplazja może dotyczyć jednego, bądź obu stawów. Szelki Pavlika są specjalnym aparatem odwodzącym, stosowanym do leczenia tej dziecięcej przypadłości. Mają one za zadanie utrzymywać kończyny dolne w zgięciu i odwiedzeniu ud w stawach biodrowych. Takie ułożenie pomaga doprowadzić staw do prawidłowego stanu.

 

Czym jest dysplazja?

Prawidłowa charakterystyka szelek Pavlika wymaga uprzedniego wyjaśnienia czym jest dysplazja stawu biodrowego. Zdaniem lekarzy jest to najbardziej powszechna wada wrodzona u ludzi. Statystyki podają, że w Polsce cierpi na nią od 4 do 10% dzieci, przy czym głównie są to dziewczynki. Nie ma jednoznacznego stanowiska w kwestii przyczyn powstawania dysplazji. Większość specjalistów wskazuje jednak na istotną rolę czynników genetycznych, a także na hormony, takie jak relaksyna i estrogeny, które po porodzie przedostają się w pewnych ilościach z organizmu matki do organizmu dziecka. Na dysplazję bardziej narażone są także te noworodki, które nieprawidłowo ułożyły się podczas porodu, ważyły ponad 4 kilogramy w momencie urodzenia, bądź też urodziły się po 40 tygodniu ciąży.

 

Kiedy należy zastosować szelki Pavlika?

Szelki Pavlika stosuje się w przypadku dysplazji, która została zdiagnozowana po 3 miesiącu życia dziecka. Tak naprawdę profilaktykę i ewentualne leczenie dysplazji powinno się stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka. Najlepszy moment na udanie się z niemowlęciem na wizytę kontrolną do ortopedy to ten, kiedy malec ma około 2 miesiące. Na tym etapie życia może on zostać kompleksowo przebadany pod kątem prawidłowego przebiegu rozwoju stawów biodrowych. Diagnoza rozwojowej dysplazji stawów biodrowych wymaga właściwego leczenia. Jednym ze sposobów jest stosowanie właśnie szelek Pavlika. Choć w Polsce na ogół wykorzystuje się w tym celu poduszkę Frejki lub szynę Koszli, to jednak szelki Pavlika są metodą bardziej powszechną, bo stosowaną na całym świecie. W przypadku poduszki Frejki należy także mieć na uwadze jej niekorzystny wpływ na rozwój stawu. Poduszka utrzymuje nóżki dziecka w odwiedzeniu pod kątem prostym, a takie położenie utrudnia cofanie się koślawości oraz antetorsji.

 

Jak prawidłowo założyć szelki?

Szelki Pavlika powinny być założone dosyć ciasno, ale jednocześnie tak, aby pomiędzy nimi, a skórą dziecka pozostawała jeszcze przestrzeń na dwa palce. Zastosowanie szelek wymaga ułożenia dziecka na brzuchu, twarzą do opiekuna. Rehabilitacja za pomocą szelek Pavlika trwa około 3 miesięcy, jednak ostateczną decyzję w sprawie jej zakończenia podejmuje ortopeda. Aparat można zdejmować wyłącznie na czas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel, przewijanie czy karmienie malucha. Szelki ograniczają zakres ruchów dziecka, jednak konsekwentne przestrzeganie zasad terapii oraz regularne wizyty u specjalisty pozytywnie wpływają na skuteczność leczenia. Liczne przykłady dowodzą, że dysplazja może zniknąć już po 2-3 miesiącach stosowania szelek Pavlika. Rodzice mogą wtedy z dumą obserwować jak ich dziecko zaczyna normalnie chodzić i siadać.

 

Praktyczne wskazówki przed zakupem szelek Pavlika

Osoby zainteresowane zakupem szelek Pavlika dla swojego dziecka powinny zgłosić się do lekarza po odpowiedni wniosek. Aparat podlega częściowej refundacji ze strony NFZ. Chcąc na czas zapobiec późniejszym problemom, rodzice od samego początku powinni uważnie obserwować rozwój swojego dziecka. Sygnałem alarmowym są nierówne fałdy pośladkowe u malucha, które tworzą się pomiędzy udami, a pośladkami. Nie świadczą one jednoznacznie o dysplazji, niemniej jednak tuż po ich wykryciu warto udać się z dzieckiem na konsultację ortopedyczną.

 

 

W sklepie internetowym Stanley Med dostępne są dwa rodzaje szelek Pawlika:

Szelki Pavlika 

  Dobierane na podstawie wagi dziecka:

 - I - poniżej 5 kg,
 - II - 5 - 6 kg,
 - III - powyżej 6 kg.

 Sprawdź produkt: szelki Pavlika

 

 

 

Szelki Pawlika Emo

 

 

 Szelki Pavlika EMO dobierane na podstawie pomiarów obwodu w pasie:

 - 33-41 -> rozmiar S,
 - 41-51 -> rozmiar M,
 - 51-60 -> rozmiar L.

 Sprawdź produkt: szelki Pawlika EMO HIP 100

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe