JAK RADZIĆ SOBIE Z NIETRZYMANIEM MOCZU?

JAK RADZIĆ SOBIE Z NIETRZYMANIEM MOCZU?

Problem nietrzymania moczu dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Przebyta menopauza oraz ciąża i poród mogą doprowadzić do osłabienia mięśni podtrzymujących cewkę moczową. Dolegliwości mogą wywoływać także stany zapalne układu moczowego, kamica, przebyte zabiegi chirurgiczne, choroby neurologiczne, wady wrodzone, a u mężczyzn również choroby gruczołu krokowego.

Dolegliwości podczas nietrzymania moczu

Najczęściej występującym typem dolegliwości jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Najczęściej pojawia się podczas kaszlu, kichania, ataku śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wzrastające ciśnienie w jamie brzusznej napiera na pęcherz, a osłabione mięśnie nie kontrolują wycieku moczu. Kolejnym typem zaburzenia jest naglące nietrzymanie moczu, które jest spowodowane nadmierną aktywnością mięśni gładkich pęcherza moczowego. Parcie na pęcherz pojawia się niespodziewanie i nie jest możliwe do opanowania.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia jest najrzadszą postacią choroby. Przyczyną takiego zaburzenia jest przeszkoda podpęcherzowa, która utrudnia odpływ moczu. Pacjent może nie odczuwać parcia, z związku z tym pęcherz wypełnia się nadmiernie moczem, ściany ulegają rozciągnięciu i następuje niekontrolowany wyciek. Nietrzymanie moczu może mieć również postać przemijającą. Występuje u pacjentów świadomie kontrolujących opróżnianie pęcherza, a problem występuje tylko okresowo np. z powodu stanu zapalnego, spożycia nadmiernej ilości płynów zawierających kofeinę lub alkohol, a także w wyniku przyjmowania leków o działaniu moczopędnym. Ważnym elementem radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu jest eliminacja czynników ryzyka, takich jak nadmierne spożywanie kofeiny i alkoholu, nadwaga, otyłość, palenie.

Ćwiczenia wzmacniające problem nietrzymania moczu 

Jeśli dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu spowodowane są osłabieniem mięśni dna miednicy, skuteczną terapią jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających. Dawniej nazywano je ćwiczeniami mięśni Kegla. Można ćwiczyć samodzielnie w domu po wcześniejszym przeszkoleniu przez fizjoterapeutę. Ważne, aby wykonywać je w odpowiedni sposób w połączeniu z oddechem. Należy pamiętać o zupełnym rozluźnianiu po fazie skurczu. Nie wymagają one specjalnych warunków ani zastosowanie specjalistycznego sprzętu. W celu uzyskania efektów należy ćwiczyć systematycznie i dokładnie, tak aby nie angażować innych grup mięśni, np. brzucha lub pośladków. Mięśnie dna miednicy, szczególnie gdy doszło uszkodzenia ich unerwienia można także wzmacniać poprzez zabiegi fizykoterapeutyczne np. elektrostymulacje.

Leczenie nietrzymania moczu za pomocą Pessary

Dobre efekty przynosi leczenie oparte na połączeniu ćwiczeń mięśni dna miednicy i pessaroterapii. Pessary to specjalistyczne, w różnych kształtach pomoce, które podtrzymują pęcherz moczowy w odpowiednim miejscu. Pessary w Polsce można dostać w gabinetach ginekologicznych. Lekarz ginekolog dobiera odpowiedni pessar oraz uczy jak go zakładać i wyjmować. Jeśli ćwiczenia i zabiegi nie wystarczają lekarz może przepisać środki farmakologiczne, także hormonalne, które wpływają na aktywność pęcherza. Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych skutków, kolejnym etapem terapii są zabiegi chirurgiczne, które polegają na założeniu taśm w miejscu, w którym należy podtrzymać pęcherz.

Bardzo ważnym elementem radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu jest odpowiednia higiena. Należy stosować specjalne środki do higieny intymniej, o niskim pH, które nie podrażniają wrażliwych okolic ciała. W przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania odpowiedniego środka myjącego, należy użyć samej wody i zrezygnować z mydła oraz dokładnie osuszyć narządy płciowe. Jeśli dojdzie do zabrudzenia bielizny powinno się jak najszybciej wymienić ją na świeżą. Aby ochronić delikatną skórę narządów płciowych przed odparzeniami warto także stosować produkty pielęgnacyjne, pozbawione drażniących substancji.

Środki absorpcyjne przy problemach z nietrzymaniem moczu 

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu, nie muszą rezygnować z codziennej aktywności i wychodzenia z domu. Wystarczy zaopatrzyć się w środki absorpcyjne takie jak wkładki urologiczne, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne i i majtki chłonne. Poza wchłanianiem moczu, większość z nich posiada specjalne systemy neutralizujące nieprzyjemny zapach, co zapewnia poczucie świeżości. Środki absorbujące są dostępne w różnych rozmiarach., kształtach, posiadają także zróżnicowany stopień chłonności, dlatego każdy pacjent jest w stanie dobrać produkt odpowiedni do własnych potrzeb. Należy pamiętać o regularnym wymienianiu zużytych produktów. W naszym sklepie dostępne są również produkty takie jak: cewniki urologiczne czy worki do cewnika 

Problem nietrzymania moczu dla wielu pacjentów jest wstydliwy, ale bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia, aby objawy chorobowe nie pogłębiały się. Należy zgłosić lekarzowi wszelkie niepokojące objawy, aby określić rodzaj problemu i dobrać odpowiednią terapię.Lekceważenie problemu nietrzymania moczu może doprowadzić do infekcji narządów moczowych, rozwoju choroby, dyskomfortu psychicznego i unikania kontaktu z otoczeniem.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź